Przejdź do głównej zawartości

Ile powinno spać dziecko?


Czy naprawdę podczas snu dziecko rośnie? Tak mawiały nasze mamy, babcie, prababcie itd. Naukowcy nieraz już udowodnili, że to stare powiedzenie ma sens i jest prawdą. Sen stan w którym odpoczywamy, ale także jest to czas w którym następuje znaczny wzrost komórek mózgowych u niemowlaków zwłaszcza. Każde dziecko rozwija się inaczej i nie można niczego narzucać ani wymagać. Przecież jak dzidziuś smacznie śpi to nie będziemy go wybudzać tylko po to, że ,,zamknął" kolejną godzinę. Taa, wszyscy wiemy jakby to się skończyło. Zapewne na niejednym ,,ciiii" i żadne czasoumilacze, spokojne piosenki by nam nie pomogły. Statystki jak zawsze wszystko uśredniają dlatego do lektury na temat ile powinno spać dziecko?

Ile snu potrzebuje noworodek, niemowlę, dziecko, a ile osoby starsze?

Człowiek bardzo dużą część swojego życia spędza w łóżku i to wcale nie koniecznie na leniuchowaniu tylko na spaniu. Zawsze powtarzam żonie tego czego nauczyłem się od własnego taty, mianowicie można mieć ciut gorsze meble, łóżko, ale materac, nasze miejsce do spania powinno być zawsze z górnej półki. Średnio 1/3 życia to sen i logiczne zatem jest to, żeby był jak najlepszy. To od prawidłowego snu zależy nasze samopoczucie, ogólny wygląd itd. Dbajmy więc zawsze o to aby się konkretnie wysypiać.

Nawet popularna Internetowa Wikipedia powie wam, że sen jest bardzo ważny. Generalnie wyróżniamy zapotrzebowanie na sen w zależności od naszego wieku. Idąc tym tropem im jesteśmy młodsi tym zapotrzebowanie na sen jest większe. Jest to o tyle ciekawe, że przecież młodsi ludzie powinni być pełni wigoru i energii jak np. dzieci. To tylko pozory. Być może dlatego dzieci są ,,niezniszczalne" i bawią się do końca, na resztkach baterii aby długi sen naładował ją od nowa i tak bez końca. Moim zdaniem to nie tyle sen jest sprawką tego, że dziecko jest bardzo aktywne, a po prostu beztroskie życie, brak zastanawiania się czy rachunki zostały zapłacone i czy w pracy pójdzie mi dobrze. Po prostu zabawa. Wracając jednak do tematu głównego dzisiejszego wpisu.

Ile godzin snu potrzebujemy?


Poniżej znajdziecie rekomendowaną ilość snu w zależności od wieku człowieka:
  • noworodek 0-3 miesiące potrzebuje aż między 14 a 17 godzin snu,
  • niemowlę w wieku 4-11 miesięcy delikatnie mniej, między 12 a 15 godzin snu,
  • dziecko mające 1-2 lat potrzebuje 11 do 14 godzin snu
  • przedszkolak 3-5 zadowala się 10-13 godzinami snu
  • dziecko śmigające do szkoły w wieku 6-13 lat, od 9 do 11 godzin snu
  • nastolatek 14-17 lat (kiedy to było:)) 8-10 godzin
  • młody dorosły, czyli w wieku 18-25 lat potrzebuje 7-9 godzin snu
  • osoba dorosła 26-64 potrzebuje między 7 a 9 godzin snu
  • osoba starsza, czyli 65+ między 7 a 8 godzin
Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz. To kolejne mądre powiedzonko. Zbyt długi sen nie oznacza wcale, że będziemy bardziej wypoczęci. Często jest więc odwrotnie. Zgodnie z powyższymi widełkami czasowymi zbyt mała ilość snu oraz zbyt duża powoduje, że budzimy się przemęczeni, ze złym samopoczuciem, po prostu niewyspani.

Z tego powodu dobrze jest zadbać o odpowiednie miejsce do spania dla siebie i dziecka aby po przebudzeniu nie być przysłowiową ,,marudą". Dlatego zadbaj aby wyprawka dla noworodka zawierała najlepsze rzeczy dla malucha i rodziców.

Od kiedy dziecko przesypia całą noc?


Jeżeli nie masz jeszcze dzieci to uwierz, że jak je będziesz miał to zawsze na pierwszym miejscu jest sen maluszka, a potem dopiero twój. Kiedyś również gdzieś przeczytałem o tym, że mając dzieci jesteśmy bardziej wrażliwi na zewnętrzne bodźce. Łatwiej się wybudzamy i nasz sen nie jest już tak głęboki jak wcześniej. Potwierdzam to razy dwa, za każdą córkę z osobna.

Przy pierwszym dziecku niejednokrotnie zastanawiałem się ,,kiedy w końcu się wyśpię", ,,od kiedy dziecko przesypia całą noc"? Przy drugim już na to nie zwracam uwagi. Przyzwyczaiłem się.

Generalnie według statystyk już od około 1,5 miesiąca po narodzinach nowy, mały człowiek jest w stanie odróżniać dzień od nocy. Mimo to malcowi nigdy nie przeszkadza, żeby wstawać w nocy na jedzonko, nawet kilka razy. Ponoć niektóre dzieci od 3 miesiąca wstają w nocy tylko raz na papu, czyli mają prawie wyspanych rodziców. Chyba po pierwszych 3, 4 miesiącach maluszek zwykle dłużej śpi. Dłużej mam na myśli tak około 6 godzin.

Dziecko przesypia całą noc po około 18 miesiącach. W jednym przypadku to się potwierdziło, a w drugim no cóż - zamiast bliżej dwudziestu, dałbym w połowie do czterdziestu miesięcy.

Jak zadbać o prawidłowy sen maluszka?

Rytuał, rytuał i jeszcze raz rytuał. Zanim pojawiły się w moim świecie dzieci ciężko mi było zrozumieć znajomych ,,jedziemy, bo mały nam uśnie już na noc". Dziś wiem o co im chodziło. To właśnie codzienna rutyna jest podstawą budulcową udanego snu. 

Jak sobie sięgnięcie pamięcią wstecz to pewnie wasi rodzice zawsze powtarzali ,, dobranocka się skończyła, czas do łóżek". Dziś cholerka tyle kanałów, że bajki lecą 24h, jest Internet, Youtube i Netflix. Dzieci szybko się uczą, zwłaszcza lenistwa i wygody, więc uważajcie z dawkowaniem.

Zapamiętajcie. Sen zapewnia zdrowie psychiczne i fizyczne. Brak snu może być nawet przyczyną otyłości. Serio gdzieś tak pisało. Zwykle kładę się spać 23-24 i wstaję 7 rano. Przeważnie jestem wyspany.

Komentarze